Іван Захарченко: «Лише за половину року лісівники області створили у 3,6 рази більше лісу, ніж зрубали минулого року»

22.07.2011 о 09:42 0
21 липня відбулась прес-конференція у Кіровоградському обласному управлінні лісового та мисливського господарства, яку проводив начальник управління Іван Захарченко та заступник начальника Наталія Ревенко. Прес-конференція зібрала також і директорів усіх лісогосподарських підприємств області.

– Іван Іванович, Кіровоградська область – степова, а тому називати її сировинною помилково. Чим же займаються наші лісівники?

– Головне завдання для лісівників степової Кіровоградщини на сьогодні, – зазначає Іван Іванович, – це розширене лісорозведення. Сьогодні лісистість складає 7,2% від загальної площі Кіровоградської області. Оптимальною для наших земель вважається лісистість 11-12%. Тому ми працюємо над збільшенням лісистості області та ефективним лісокористуванням, проводимо догляди за зеленими насадженнями. Лише за перше півріччя цього року ми створили 1687 га лісових насаджень, з них нових лісів – 1278 га, що в 3,6 рази перевищує площу суцільних зрубів стиглих лісів 2010 року. Таким чином, ми виконали на 90% план року по створенню захисних насаджень та на 110% – план весни. Завдання з лісовідновлення виконано на 112%, ще 34 га лісових земель залишено під природне поновлення.

Саме лісорозведення є одним із головних заходів щодо пом’якшення антропогенного впливу на зміну клімату в Україні, оскільки ліси є одним з найкращих поглиначів вуглекислого газу, а тому лісгоспами щорічно забезпечується розширене відтворення лісів, вирощування необхідної кількості посадкового матеріалу. Вже кілька років лісогосподарські підприємства області тримають рівень з вирощування стандартних сінців – 12 млн. штук. Минулого року ми заготовили 114 тонн лісового насіння дуба – нашої основної лісоутворюючої породи.

Для забезпечення матеріалом лісопосадкової кампанії наступного року на 23 га висіяне лісове насіння (посіви в розсадниках, контрольоване середовище), в результаті чого очікуємо зібрати понад 14 млн. сіянців.

Станом на 1 липня підприємствами області закладено і вирощується понад 600 тис. саджанців декоративних порід, асортимент яких налічує понад 70 видів. Крім того, навесні 2011 року закладено 36 га плантацій новорічних ялин та до кінця року передбачене розширення цієї площі.

Наслідком підвищення ефективності роботи є і ріст економічних показників. Сьогодні у лісовому господарстві області працює 1065 чоловік, а середня заробітна плата працівників лісової галузі області зросла на 127% і становить 2244 грн. Протягом цього року підприємства не мали заборгованості по заробітній платі перед своїми працівниками, вчасно сплачували всі платежі до бюджетів всіх рівнів, а це понад 9 млн. грн. На кожну гривню, вкладену у нас державною, ми відпрацювали 1,17 грн.

– Скажіть, будь ласка, рубки догляду – це величезна робота. Який зиск має від цього виду діяльності лісове господарство?

– Слід зазначити, що ліси на степовій Кіровоградщині виконують переважно захисну, природоохоронну та рекреаційну функції. Для підвищення стійкості та продуктивності деревостанів, збереження біорізноманіття лісів, їх оздоровлення і посилення захисних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших функцій шляхом проведення рубок формування і оздоровлення лісів, лісогосподарськими підприємствами області проведені відповідні лісогосподарські заходи на площі 1471 га. Ці роботи ми проводимо самостійно, своїми силами. Безперечно, це величезні витрати як матеріальні, так і часові,які не приносять нам доходу. Але з іншого боку, рубки догляду – це запорука того, що лісове господарство області отримає в майбутньому стійкі насадження, а це і поліпшення екологічного стану, захист ґрунтів та водорегуляція, а також якісна, конкурентоспроможна деревина. Рубки догляду для нас – це робота на випередження, праця на майбутнє.

– А які можете окреслити основні проблеми, пов’язані зі створенням лісу в області?

– Проблемою залишається передача земель під заліснення. Окремі органи місцевого самоврядування, нехтуючи завданням обласної програми «Ліси Кіровоградщини» на 2010-2015 роки, не визначають та не передають для залісення землі, які фактично вийшли з сільгоспобороту у зв’язку з деградацією. Крім цього, варто сказали і про дороговизну оформлення всієї необхідної документації. Разом з тим, відчувається значна підтримка обласної державної адміністрації в оформленні матеріалів з передачі земель для залісення. Так, протягом 6 місяців цього року передано для залісення понад 2382 га деградованих, малопродуктивних сільськогосподарських угідь та земель лісогосподарського призначення.

– Іван Іванович, а яка ситуація з лісокористуванням?

– За півроку року по управлінню від усіх видів рубок заготовлено 88,5 тис. куб. м деревини. В тому числі на рубках головного користування заготовлено 24,8 тис. куб. м, що становить 64% від лісосічного фонду цього року.

Ціна знеособленого кубометра заготовленої деревини зросла на 22 грн. (89% порівняно з аналогічним періодом минулого року) та становить в середньому по управлінню 326 грн.

Крім цього, лісогосподарські підприємства реалізували майже 75 тис. куб. м деревини на суму понад 24 млн. грн., з яких 63 тис. куб. м – на внутрішній ринок (понад 17 млн. грн.).

– Триває літо. Безліч відпочивальників шукають прохолоду у лісах. Гідрометеоцентр повідомляє про найвищий клас пожежної небезпеки. Як лісівники працюють у таких умовах, чи складна ситуація з лісовими пожежами?

– Державні лісогосподарські підприємства забезпечують належний рівень захисту лісів від пожеж, виконують всі заплановані профілактичні та попереджувальні протипожежні заходи. З початку року в лісах підпорядкованих лісогосподарських підприємств обласного управління лісового та мисливського господарства виникло 20 низових лісових пожеж на площі 7,3 га, які завдали збитків понад 8 тис. грн. Як і щороку, основна кількість лісових пожеж виникає навесні. Так, за квітень виникло 14 низових лісових пожеж на площі 6 га. Але вже влітку, у червні-липні державною лісовою охороною не було допущено жодного випадку виникнення лісових пожеж.

Для того ж, щоб не допустити розповсюдження пожеж на значні території та запобігти їх виникненню, лісгоспи створили 448 км мінералізованих смуг та провели за ними догляд на протяжності майже 2 тис. км. Крім того, вже перекрито 208 непланових заїздів в лісові масиви, встановлено 279 засобів наглядної агітації на протипожежну тематику. Обласне управління постійно проводить роз’яснювальну роботу з громадянами на протипожежну тематику, адже відомо, що більшість лісових пожеж виникає саме з вини необачного поводження населення із вогнем.

Постійно працівниками державної лісової охорони проводяться рейди з метою запобігання і виявлення лісових пожеж на початковій стадії та виявлення порушників правил пожежної безпеки в лісах Кіровоградщини. З початку року вже проведено 430 рейдів та виявлено 3 особи, яким довелося відповідати за порушення Правил пожежної безпеки в лісах України.

Завдяки плідній співпраці з обласною державною адміністрацією зведено до мінімуму випалювання пожнивних рештків на полях, що в минулому роках нерідко ставало причиною виникнення пожеж в полезахисних лісових смугах та лісових насадженнях, розташованих поблизу сільськогосподарських угідь.

Крім цього, Обласне управління отримує допомогу. Завдяки сприянню Державного агентства лісових ресурсів України державна лісова охорона отримала ранцеві вогнегасники, Обласною державною адміністрацією надано модуль пожежогасіння, певні кошти виділяються і Кабінетом міністрів України.

Ми розвиваємося, намагаємося активно використовувати сучасні, прогресивні методи в охороні лісу. Зараз активно працюємо над тим, щоб забезпечити лісгоспи відповідною технікою для відеоспостереження із розширеними можливостями. Олександрівський лісгосп вже давно використовує цей метод, адже це дає змогу діяти швидко та точно.

– Якщо ми заговорили про проблеми та порушників, хотілося б дізнатися: багато випадків незаконних рубок лісу?

– Постійно проводиться робота щодо попередження та виявленням фактів незаконних рубок. З початку року в лісах державних підприємств безпосереднього підпорядкування Кіровоградського обласного управління лісового та мисливського господарства виявлено 12 самовільних рубок загальною масою 9,5 куб. м. У грошовому еквіваленті це 17 тис. грн., 96% з яких вже відшкодовано.

В лісах інших користувачів державна лісова охорона виявила 4 випадки самовільних рубок масою 0,4 куб. м. Збитки у розмірі 1,1 тис. грн. відшкодовано у добровільному порядку. Також 18 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності на загальну суму 2,7 тис. грн., які також сплачено в добровільному порядку.

Дві справи по факту скоєння самовільних рубок невиявленими порушниками на території ДП «Долинський лісгосп», шкода від яких становить 700 грн., передані до слідчих органів.

– Скажіть, будь ласка, а яка ситуація з мисливським господарством?

– Кіровоградським обласним управлінням ведеться систематична робота по веденню мисливського господарства. Загальна площа мисливських угідь Кіровоградської області складає 1982 тис. га, 67 тис. га підпорядковані саме нашому управлінню.

Кількість зареєстрованих мисливців на Кіровоградщині становить 18950 чоловік. За перше півріччя ми видали 3850 контрольних карток обліку добутої дичини і порушень правил полювання, а також 89 посвідчень мисливця.

В січні-лютому цього року був проведений облік диких мисливських тварин, який продемонстрував збільшення чисельності мисливських тварин: кількість кабанів збільшилась з 835 до 920 голів, козуль – з 5728 до 5850 голів, оленів – з 220 до 244 голів.

Постійно ведеться боротьба із порушниками правил полювання. За першу половину року районні мисливствознавці лісогосподарських підприємств, працівники Мінприроди та УТМР склали 45 протоколів на порушників правил полювання. На порушників накладено штрафів на суму майже 9,5 тис. грн., з яких 9тис. грн. вже стягнуто.

Одне з найважливіших питань для користувачів мисливських угідь – це боротьба з дикими шкідливими хижаками (вовки, лисиці, бродячі коти та собаки). В кожному адміністративному районі Кіровоградської області діють спеціалізовані бригади мисливців, які займаються відстрілом хижаків. Управлінням з початку 2011 року видано 20 дозволів на відстріл диких шкідливих хижаків. Внаслідок роботи спеціалізованих бригад добуто 24 вовки, 1158 лисиці, 470 бродячих котів та собак та 276 сірих ворон.

– І наостанок: яку перспективу бачите у діяльності обласного управління?

– Звісно, хочеться законодавчих змін, полегшення ситуації із передачею земель під заліснення. Крім цього, зараз працюємо у кадровому напрямку. Поряд із тим, що залучаємо молодь, намагаємося сприяти бажанню іти працювати в ліс, ми працюємо на майбутнє: створюємо шкільні лісництва, багато з учнів яких потім приходять до нас. Як вже говорилося, користуємося здобутками прогресу: і у напрямі захисту лісу від пожеж, і електронний облік деревини тощо.

Працюємо, розвиваємось, адже хочеться бачити область зеленішою.

Прес-служба Кіровоградського ОУЛМГ

Автор публікації
Поділитись в соц. мережах

Всього комментів: 0
avatar