Про пенсії за віком жінкам та дострокові пенсії при досягненні ними 55-річного віку

27.03.2013 о 11:51 0

Починаючи з 1 жовтня 2011 р. змінено умови призначення пенсії за віком жінкам. Зокрема, пенсія за віком на загальних підставах жінкам призначається після досягнення віку, визначеного ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон), та при наявності стажу не менше 15 років.При цьому жінкам, які народилися у період з 01.10.1956 р. по 31.12.1961 р., після виходу на пенсію у віці, визначеному ст. 26 Закону, встановлюється підвищення до розміру пенсії в розмірі 2,5% за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55-річного віку до моменту виходу на пенсію (п. 3 ст. 29 Закону).

Разом з тим, до 01.01.2015 р. жінки можуть скористатися правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55-річного віку за умови, що вони не працюють і мають не менше 30 років страхового стажу. У цьому випадку розмір їх пенсії зменшується на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію (п. 72 розділу XV Закону).

Слід зазначити, що зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду одержання пенсії, незалежно від її виду. При цьому, розмір пенсії у всіх випадках, в т. ч. і після застосування зменшення, не може бути меншим мінімального розміру пенсії за віком, тобто рівня прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 р. до пенсій, розмір яких не досягає прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність, встановлюється щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму).

У разі працевлаштування жінки, якій було призначено дострокову пенсію за віком, виплата такої пенсії на час її роботи припиняється. У цьому випадку після досягнення віку, передбаченого ст. 26 Закону, відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію. Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, також може бути переглянутий з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо особа після досягнення віку, передбаченого ст. 26 Закону, продовжує працювати і відмовилась від одержання пенсії.

Наприклад, жінка народилася у грудні 1958 року, має не менше 30 років страхового стажу і не працює. При зверненні за призначенням пенсії за віком, як передбачено ст. 26 Закону, після досягнення 57 років і 6 місяців - у червні 2016 року, її розмір пенсії буде збільшено на 12,5%. Якщо ця жінка виявить бажання призначити дострокову пенсію за віком після досягнення 55-річного віку у грудні 2013 року розмір її пенсії буде зменшено на 15%. При цьому, як зазначалося вище, розмір пенсії до виплати не може бути нижчим рівня прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.


Автор публікації
Поділитись в соц. мережах

Всього комментів: 0
avatar